Współczesne technologie budowlane sprawiają, że można budować szybciej, z zachowaniem wszystkich standardów jakości wskazanych w prawie budowlanym. Odnosi się to również do budowy obiektów sportowych. Jeśli myślisz o zaprojektowaniu zupełnie unikalnej hali sportowej do piłki nożnej czy ręcznej bądź krytych kortów tenisowych, to sprawdź, jakie możliwości masz w tym zakresie. Nie zapominaj o konieczności zaprojektowania elementu grzewczego, by twój obiekt sportowy mógł służyć klientom przez 365 dni w roku.
Nowoczesne konstrukcje pneumatyczne
Jedną z metod wznoszenia hal sportowych jest wykorzystanie do tego celu konstrukcji pneumatycznych z prefabrykowanych szkieletów z drewna lub metalu oraz elementów namiotowych. W obu przypadkach możesz wybudować halę sportową z zastosowaniem innowacyjnych technologii membrany. Są one wytrzymałe i trwałe, a przy tym niespotykane w innego rodzaju konstrukcjach.
Nowoczesne namioty sportowe mogą być dziś wyposażone w inteligentny, zaawansowany system sterowania i monitorowania, który automatycznie zawiaduje całą halą. Inwestor czy osoba działająca w jego imieniu może zdalnie zarządzać obiektem z wykorzystaniem Internetu i urządzeń mobilnych, choćby smartfona lub tabletu.
Element grzewczy w nowoczesnych halach sportowych
Przy planowaniu nowoczesnej hali sportowej w formie konstrukcji namiotowej lub pneumatycznej nie można zapominać o elemencie grzewczym. System ogrzewania połączony z systemem wentylowania hali powinien być stabilny i niezmiennie zapewniać pożądane warunki termiczne i wilgotnościowe wewnątrz kopuły hali. Interesującą opcją grzewczą jest gaz płynny LPG.
Łącząc halę z instalacją LPG, można uzyskać pewną autonomię energetyczną. Warto podkreślić, że ogrzewanie nadmuchowe z gazem LPG jest ekologiczne – nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, dlatego może być stosowane dosłownie wszędzie.
Innym atutem ogrzewania gazowego przy użyciu LPG jest to, że rozwiązanie to pomaga zoptymalizować koszty ponoszone w sezonie grzewczym. Należy zaznaczyć, że hale sportowe mogą mieć ogromną kubaturę, co oznacza tysiące metrów sześciennych powietrza do ogrzania każdego dnia. Właściciele takich obiektów poszukują najbardziej efektywnych rozwiązań, a te przynosi system ogrzewania gazem płynnym LPG.
Zainstalowanie promienników gazowych
By móc oszczędzać gaz LPG i zmniejszyć jego zużycie przy ogrzewaniu hal sportowych nowej generacji, można zastosować promienniki gazowe, które zasilane są gazem płynnym. Wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowniczej, można zainstalować zbiornik na gaz płynny lub wydzierżawić go np. od AmeriGas i w ten sposób zapewnić hali sportowej stałe dostawy LPG niezbędnego do zasilania promienników.
Ceramiczne promienniki gazowe są obecnie uważane za jedno z najtańszych źródeł ogrzewania obiektów charakteryzujących się dużą kubaturą. Działają one w ten sposób, że emitują ciepło w określonym kierunku, bez jednoczesnego wymuszonego ruchu powietrza. Sprawia to, że ciepło dociera tam, gdzie życzy sobie osoba zarządzająca halą sportową. Można w ten sposób uniknąć kosztownych strat energii spowodowanych ogrzewaniem np. górnej przestrzeni hali sportowej, w której nie jest wymagana wyższa temperatura nawet w sezonie grzewczym. Zastosowanie promienników gazowych ma jeszcze jedną zaletę – zmniejsza straty ciepła powstające zwykle tam, gdzie budynek ma słabszą izolacją termiczną. System ogrzewania hal sportowych za pomocą promienników gazowych może pomóc w bardziej efektywnym wykorzystywaniu wytworzonego ciepła. Szacuje się, że oszczędności mogą sięgać nawet 30 proc.
Alternatywa – nagrzewnice gazowe
Zamiast promienników gazowych w systemach grzewczych w halach sportowych można też zastosować inne urządzenia zasilane LPG, jakimi są nagrzewnice gazowe. Zbiornik z gazem płynnym, usadowiony w dowolnym miejscu w pobliżu hali, umożliwia instalację nagrzewnic, zwłaszcza w przypadku budynków o stosunkowo małej wysokości. Nagrzewnice gazowe mogą zastąpić tradycyjne systemy ogrzewania pomieszczeń. Mają one własny wentylator wymuszający ruch powietrza, dzięki czemu po włączeniu nagrzewnic pomieszczenia ocieplają się bardzo szybko. W sytuacji, gdy w hali sportowej wymagana jest podwyższona temperatura tylko przez część doby, np. od 8:00 do 18:00, nagrzewnice zasilane gazem płynnym znajdą swoje zastosowanie.
Można je wykorzystywać jako kurtyny powietrza, zwłaszcza tam, gdzie często są otwierane drzwi. Śluzy dogrzewane za pomocą nagrzewnic gazowych pozwolą na wyeliminowanie wahań temperatury we wnętrzach hal sportowych. Ponadto nie trzeba martwić się o wymianę palników w nagrzewnicach, ponieważ są one długowieczne. Zmniejsza to koszty zapewnienia sprawnego systemu grzewczego.
W czym możemy Ci pomóc?
Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.