background-image

Ogrzewanie gazem płynnym – ekologiczne i wydajne rozwiązanie

Podczas budowy wymarzonego domu stajemy przed podjęciem bardzo wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego systemu ogrzewania. Instalacja grzewcza, która zostanie zamontowana w naszej posiadłości musi być wystarczająco wydajna oraz w miarę możliwości zapewniać jak najniższe rachunki. Oprócz dobrze wszystkim znanych systemów na paliwa tradycyjne (węgiel oraz drewno) coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć alternatywne źródła energii, do których zalicza się m. in. gaz płynny. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet, które warto poznać bliżej.

Instalacja na gaz ziemny czy płynny?

Jeśli wybór padł na ogrzewanie domu gazem, to pozostaje jeszcze kwestia skąd go pozyskiwać. W tym przypadku istnieją dwie opcje – zrobienie przyłącza do gazowej sieci zewnętrznej (gaz ziemny) lub do zbiornika, który będzie się znajdował na działce (paliwo płynne).

 

Pierwsza propozycja jest warta rozważenia, jeśli nasz dom znajduje się w obrębie dużego miasta, z którego jest dobry dostęp do rurociągu. Duża odległość od dystrybutora sprawia, że doprowadzenie pojedynczej sieci do konkretnej posiadłości może być operacją zbyt kosztowną albo nawet niemożliwą do przeprowadzenia.

 

Decydując się na montaż instalacji na gaz płynny musimy dysponować odpowiedniej wielkości działką, która pozwoli nam umiejscowić na niej zbiornik. Osoby stawiające na to rozwiązanie mają dwa rodzaje zbiorników gazowych do wyboru – naziemne oraz podziemne. 

Rodzaje zbiorników gazowych – który wariant powinien znaleźć się na działce?

Wybór egzemplarza do przechowywania gazu płynnego jest zależny od kilku kwestii. Pierwszą z nich jest wielkość podwórza – zbiornik naziemny musi być postawiony na większej działce, która zapewni mu przepisowe odległości od:

  • domu (3 m lub 1,5 m w wypadku występowania ściany oddzielenia ogniowego),
  • granicy z sąsiadem (1,5 m),
  • zakładu produkcyjnego lub magazynu (3 m),
  • innego pojemnika na gaz (1 m), rowów,
  • studzienek kanalizacyjnych (5 m),
  • napowietrznej linii energetycznej o napięciu do 1 kV (3 m).

Dodatkowo powinien on być zamontowany na płycie fundamentowej o grubości minimum 20 cm, która winna wystawać 10 cm ponad powierzchnię gruntu. Jego usytuowanie sprawia, że może on być wykorzystywany nawet na działce charakteryzującej się wysokim poziomem wód gruntowych.

 

Zbiornik podziemny natomiast może zostać umieszczony na działce o mniejszej powierzchni, ponieważ wedle istniejących przepisów od domu może go dzielić minimum 1 metr, natomiast dla granicy działki wartość ta wynosi 0,5 m. Ponadto taki model nie ingeruje nazbyt w architekturę miejsca, w którym został zamontowany. W przypadku występowania niekorzystnych warunków hydrologicznych koniecznie należy zastosować zbiornik zakopcowany, dzięki czemu jego armatura nie zostanie zalana wodą np. w trakcie trwania roztopów. Cała inwestycja związana z instalacją takiego rozwiązania jest jednak droższa i trochę trudniejsza do zrealizowania, ponieważ w odróżnieniu od zbiornika naziemnego wymaga większej ilości prac do wykonania.

 

Decydując się na którąkolwiek z tych instalacji możemy wybrać jedną z trzech pojemności:

  • 2700 l (najlepsza opcja dla domów jednorodzinnych), 
  • 4850 l 
  • 6700 l (większe instalacje zbiornikowe to dobra alternatywa dla gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw produkcyjnych). 

 

Warto, aby zbiornik, na który się zdecydowaliśmy znajdował się również w dogodnym miejscu dla dostawcy gazu, aby umożliwić sprawne i bezproblemowe jego napełnianie.

Ogrzewanie gazem płynnym - czystość i ekologia

Ogrzewanie gazem płynnym to propozycja dla ludzi, którzy dbają o środowisko naturalne oraz chcą na co dzień oddychać świeżym powietrzem. W procesie spalania tego paliwa wytwarzane są bardzo małe ilości szkodliwych dla natury substancji oraz towarzyszy temu znacznie mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery – w porównaniu do spalającego się węgla jest go aż o 50% mniej.

 

Zamontowane w domu kotły na gaz nie pozostawiają niedopalonych odpadów oraz popiołu, co sprawia, że pomieszczenia w których się znajdują mogą być zachowane w nienagannej czystości, a same piece nie wymagają od nas żadnej ingerencji, ponieważ są bezobsługowe. Musimy tylko pamiętać o koniecznych corocznych przeglądach całego systemu.

 

Wybierając ogrzewanie gazowe zachowujemy również odpowiednią estetykę poza domem. Osoby, które cenią sobie piękno zieleni zdecydują się z pewnością na zamontowanie zbiornika podziemnego lub zbiornika zakopcowanego, aby zachować odpowiedni wygląd przestrzeni przydomowej.

 

 

Proste formalności

Mało kto lubi załatwianie różnorakich spraw od strony formalnej. Założenie instalacji gazowej we własnej posiadłości również wymaga dopełnienia wielu urzędowych kwestii. Jednak i w tym przypadku można sobie z tym poradzić – firmy takie jak AmeriGas, zajmujące się kompleksowym zakładaniem ogrzewania na gaz płynny mają w swojej ofercie również załatwienie wszelkich formalności, aby zaoszczędzić czas swoim klientom.

 

System ogrzewania na gaz płynny to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko dla ludzi dbających o środowisko, ale także dla wszystkich tych, którzy szukają wydajnej i wygodnej w obsłudze instalacji. Mimo że koszty początkowe mogą być dość wysokie, to jednak rekompensata jaką otrzymamy w przyszłości zwróci się nam z nawiązką. Dlatego warto zdecydować się na założenie instalacji na gaz płynny.

W czym możemy Ci pomóc?

Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Aby umożliwić wysłanie wiadomości, wypełnij wskazane pola.
Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą niebawem.
Imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Kod pocztowy (XX-XXX)
Napisz czego szukasz
Full Close

Podaj temat:

Zobacz pozostałe artykuły:WRÓĆ DO AKTUALNOŚCIPrzeczytaj jak zaoszczędzić na ogrzewaniu:PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU