Domek letniskowy jest idealnym miejscem do wypoczynku. Położony zwykle z daleka od miejskiego gwaru, oferuje ciszę i spokój. Z uwagi na fakt, że oddalony jest od miasta, może pojawić się w jego przypadku problem z zapewnieniem wydajnego i skutecznie działającego systemu ogrzewania. Rozwiązaniem może być ogrzewanie domków letniskowych gazem ze zbiornika. Jak to zorganizować?
Jak zorganizować ogrzewanie gazowe w domku letniskowym?
Ogrzewanie gazowe jest jednym z częściej wybieranych sposobów na zapewnienie ciepła w domach jednorodzinnych. Żeby było możliwe korzystanie z niego, trzeba się podłączyć obiekt do sieci gazowej. Jeśli chodzi o jej dostępność w przypadku domków letniskowych, to jest ona co najmniej niska. Nie przekreśla to jednak możliwości skorzystania z kotłów gazowych, które są bezobsługowe, stąd też bardzo wygodne. Wystarczy zdefiniować podstawowe pożądane parametry techniczne działania systemu grzewczego, by móc cieszyć się ciepłem w letnisku.
Jeśli nie masz możliwości podłączenia domku letniskowego do sieci gazowej, możesz wybrać ogrzewanie na gaz płynny LPG. Rozwiązania są dwa – gaz z butli gazowych lub gaz ze zbiornika. Jeśli chodzi o wykorzystanie ogrzewania gazowego ze zbiornika, to jest ono bardzo komfortowe, głównie z uwagi na brak konieczności magazynowania butli i pamiętania o potrzebie ich wymiany na nowe.
Specyfika stosowania ogrzewania gazem LPG w domku letniskowym
Z reguły nie mieszkasz cały czas w swoim domku pod miastem, ale przyjeżdżasz do niego od czasu do czasu. Jeśli chcesz móc z niego korzystać także w zimowych miesiącach czy nawet wczesną jesienią, kiedy noce są już chłodne, musisz mieć sprawnie działający system ogrzewania. Warto przemyśleć przy tym ogrzewanie gazowe ze zbiornika, ponieważ zapewni ciepło wtedy, gdy będzie Ci to rzeczywiście potrzebne.
Możesz wydzierżawić lub kupić zbiornik na LPG i umieścić go na powierzchni swojej działki lub wkopać w ziemię z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Bez potrzeby wykonywania kosztownego przyłącza do sieci gazowej zyskujesz dostęp do czystego paliwa, które spala się bez emisji dużej ilości szkodliwych gazów do atmosfery, zwłaszcza w porównaniu ze spalaniem chociażby węgla.
Instalacja zbiornika na gaz płynny i jego użytkowanie są bezpieczne dla gleby oraz wód gruntowych, dlatego najpewniej nie będziesz miał problemu z wykorzystaniem zbiornika nawet w domku letniskowym usytuowanym na terenie o wysokich walorach przyrodniczych. Nie będziesz musiał również dobudowywać dodatkowego pomieszczenia na potrzeby kotłowni, ponieważ kocioł gazowy jest mały i spokojnie zmieści się nawet w łazience. Przypomina on nieco junkersy wykorzystywane w blokach mieszkalnych do podgrzewania gazem ciepłej wody użytkowej. Nie szpecą pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych w domku letniskowym, a są bardzo wydajnymi urządzeniami.
W czym możemy Ci pomóc?
Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.