Zakup używanego domu wiąże się z tym, że możesz szybko się do niego wprowadzić i zacząć mieszkać, ale nie masz wpływu na to, jaki system ogrzewania został w nim zainstalowany. Jeśli dotychczas wykorzystywano np. piec węglowy starego typu, tzw. kopciuch, a w działce nie ma dostępu do gazu z sieci, pojawia się dylemat, jakie paliwo zastosować do systemu ogrzewania? Rozwiązaniem może być ogrzewanie gazem płynnym LPG. Jak je założyć?
Dlaczego warto wybrać dzierżawę?
Możesz zastanawiać się, dlaczego rekomendowanym przez nas rozwiązaniem jest dzierżawa zbiornika, nie zaś jego zakup. W ramach dzierżawy w AmeriGas zapewniamy pełną obsługę. Nie tylko dostarczymy zbiornik na gaz płynny, ale dokonamy jego rewizji wewnętrznej. W razie potrzeby wymienimy zawory bezpieczeństwa. Pakiet obejmuje również serwis i naprawy na wypadek awarii.
Jeśli kupujesz zbiornik na wolnym rynku, np. nieco tańszy od nowego zbiornik używany, to podejmujesz ryzyko, ponieważ może on mieć defekty niewidoczne gołym okiem. Ponadto jeśli coś się z nim stanie, nie otrzymasz natychmiastowego wsparcia eksperta. Tymczasem w przypadku dzierżawy zbiornika od AmeriGas wszystkie ryzyka są po naszej stronie, a nie po stronie klienta. Zaplombujemy go i uzupełnimy gazem płynnym. W używanym zbiorniku może być gaz złej jakości, dlatego konieczne jest jej wypłukanie. Taką samą czynność należy wykonać, jeśli będziesz korzystać z dostaw gazu od różnych firm. Musisz mieć świadomość, że gaz gazowi nierówny, dlatego butle trzeba dokładnie opróżniać i usuwać z nich resztki paliwa. Cena płukania butli porównywalna jest z kosztami używania gazu płynnego przez okres około 1,5 roku.
Oferowane przez nas butle na gaz LPG, które możesz dzierżawić na potrzeby dostarczania paliwa do systemu grzewczego swojego nowego domu, są nowoczesnymi rozwiązaniami typu „smart home”. Oznacza to, że pracownicy firmy AmeriGas zadbają o uzupełnienie gazu w dzierżawionym zbiorniku, przeglądy i rewizje, a także techniczny serwis instalacji. Dodatkowo na sterowniku będziesz mieć możliwość indywidualnego ustawienia wielu parametrów, w tym średniej pożądanej temperatury w dzień i w nocy oraz będziesz mógł dostosować poziom spalania gazu do warunków na zewnątrz domu.
Skontaktuj się z pomocą techniczną i dowiedz się, jakie masz możliwości zainstalowania zbiornika z gazem LPG na kupowanej działce z domem mieszkalnym. Montażem i podłączeniem systemu ogrzewania w Twoim domu zajmą się nasi fachowcy.
Przykład z życia wzięty
Postawmy się w sytuacji osoby, która chce kupić dom z rynku wtórnego. Może wybrać nieruchomość bez dostępu do gazu z sieci, ale chciałaby ogrzewać dom właśnie gazem. Może w takiej sytuacji zdecydować się na dzierżawę zbiornika na gaz LPG i podpisanie umowy na dostawę gazu z firmą AmeriGas. Sprawdźmy, jakie wymagania techniczne muszą być w tym celu spełnione. Czy do instalacji zbiornika naziemnego lub podziemnego trzeba zrealizować wcześniej określone prace budowlane, np. wykonać podstawę – cokół?
Gaz płynny jako źródło energii
Gaz LPG, czyli po prostu gaz płynny, jest bardzo dobrym źródłem energii, które pod wieloma względami przewyższa inne, tradycyjne paliwa. Spowodowane jest to m.in. jego większą wydajnością i wysoką kalorycznością. Wykorzystując paliwo stałe do ogrzewania domu, trudniej jest utrzymywać pożądaną, stałą temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych. Natomiast w przypadku paliwa gazowego jest to jak najbardziej możliwe. Jest ono doskonałe także do zasilania procesów ogrzewania, gotowania i suszenia. LPG jest ponadto bardziej ekologiczny niż paliwa stałe. Może być używany w parze z najnowszymi technologiami niskoemisyjnymi.
Jakie są wymagania do dzierżawy zbiornika?
Zanim zdecydujesz się na zakup używanego domu, w którym chcesz ogrzewać pomieszczenia i zasilać kuchenki gazowe gazem LPG, upewnij się, czy będzie można ustawić na posesji zbiornik na gaz. Może on być umieszczony na powierzchni terenu, ale i zakopany w ziemi. Wszystko zależy od metrażu Twojej przyszłej działki, poziomu wód gruntowych i możliwych do zaakceptowania przez Ciebie względów estetycznych. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem jest zbiornik naziemny, umieszczany na dodatkowej płycie fundamentowej o grubości od 12 do 20 cm. Powinna ona wystawać ponad powierzchnię gruntu. Można też zastosować zbiornik podziemny w przygotowanym uprzednio w ziemi wykopie. Na zbiornik o pojemności 2700 l wystarczy wykop o długości 4,6 m, szerokości 3,5 m oraz głębokości 1,85 m. Zgodnie z przepisami zbiorniki gazu płynnego w żadnym przypadku nie mogą być usytuowane w zagłębieniach terenu oraz w miejscach podmokłych. Muszą się znajdować na terenie Twojej działki.
Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 roku zachowane muszą być również odpowiednie odległości zbiornika od budynków i innych obiektów typu garaż czy pomieszczenie gospodarcze. Na swojej przyszłej działce najszybciej wybudować możesz zbiornik nadziemny, którego koszt montażu jest z reguły niski. Sprawdzi się on ponadto wówczas, gdy okaże się, że Twoja działka to teren o wysokim poziomie wód gruntowych.
Prace ogrodowe przy zbiorniku LPG – na co uważać?
Ogrzewanie gazowe domu: rodzaje kotłów
W czym możemy Ci pomóc?
Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.