background-image

Jak gaz płynny może wspierać ekologiczne cele Twojego domu?

Gaz płynny w kontekście ekologii wypada na tle innych materiałów opałowych bardzo korzystnie. Ponadto nie przyczynia się do powstawania smogu. Sprawdź, dlaczego warto postawić na ogrzewanie nim w Twoim domu!

Gaz płynny, a emisja zanieczyszczeń, w tym CO2

Skroplony gaz płynny, czyli inaczej LPG (ang. Liquefied Petroleum Gas) powstaje poprzez rafinację ropy naftowej. Stanowi on jedno z najbardziej uniwersalnych źródeł energii, które może być wykorzystywane w wielu celach - nie tylko grzewczych. Gaz płynny znakomicie sprawdza się do zasilania niektórych urządzeń.

 

Co ważne, LPG należy do jednych z najbardziej ekologicznych paliw, które można wykorzystać w swoim gospodarstwie domowym. Przemawia za tym przede wszystkim czystość jego spalania. W porównaniu do oleju opałowego, emituje o ok. 20% mniej dwutlenku węgla do atmosfery. W zestawieniu z węglem kamiennym wypada jeszcze lepiej - spalanie gazu płynnego pozwala obniżyć ilość emitowanego CO2 o połowę. Dzięki temu przyczyniamy się do walki z globalnym ociepleniem, którego skutki z roku na rok są coraz bardziej widoczne i odczuwalne. 

 

Nie bez znaczenia pozostaje również to, że postawienie na gaz płynny pozwala również wyeliminować problem powstawania szkodliwych pyłów, które są głównym składnikiem smogu zarówno w większych, jak i mniejszych miastach. Wspomniane pyły najczęściej są efektem ubocznym spalania paliw stałych w tradycyjnych kotłach i piecach. Gaz płynny ulega spalaniu w sposób niemalże bezdymny, co jest ma duże znaczenie w kontekście ochrony środowiska naturalnego. 

 

Ponadto postawienie na LPG w domu jako źródło ogrzewania lub do gotowania i alternatywę dla węgla to także duży krok w stronę ograniczenia emisji tlenków siarki i azotu. Te przyczyniają się do powstawania kwaśnych deszczów i powolnego niszczenia ekosystemu. Gaz płynny wyróżnia się bardzo niską zawartością siarki.

 

Warto również zaznaczyć, że gaz płynny nie jest toksyczny. Jego używanie nie stanowi zagrożenia dla gleby, jak również wód podziemnych.

Gaz płynny a ekologia i zrównoważony rozwój

Eksploatacja gazu płynnego w kontekście ogrzewania jest ukłonem w kierunku środowiska naturalnego w dużej mierze dlatego, że możliwa jest jego integracja z odnawialnymi źródłami energii. W praktyce mowa między innymi o tym, że może on wystąpić w roli uzupełnienia w systemach hybrydowych - instalacjach solarnych, czy też pompach ciepła. Efekt? Znaczące obniżenie zużycia paliwa przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału odnawialnych źródeł energii.

 

Jak gaz płynny wypada w zestawieniu z olejem opałowym czy też węglem? Bardzo korzystnie - ma nad nimi sporą przewagę biorąc pod uwagę zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. Ponadto ma on znaczący wpływ na poprawę jakości powietrza w najbliższej okolicy. 

 

Warto również wziąć pod lupę gaz ziemny uwzględniając aspekt zrównoważonego rozwoju. Inwestycja w niego to przyczynienie się do znaczącej poprawy jakości powietrza, która przekłada się na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób układu oddechowego. Ma to ogromne znaczenie - zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bardzo zaludnionym obszarem.

 

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia tego, że inwestycja w rozwiązania wykorzystujące gaz płynny wpisuje się w cele polityki energetycznej Unii Europejskiej. Cel? Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, którego celem jest poprawa jakości życia.

Gaz płynny i walka ze smogiem

Wspomniana walka ze smogiem, to konieczność, biorąc pod uwagę to, że z roku na rok przybywa osób ze spowodowanymi nim powikłaniami ze strony układu oddechowego. Ta trująca mieszanka nie ma litości zarówno dla dzieci, osób dorosłych, jak i seniorów. Jest szczególnie niebezpieczna m.in. dla astmatyków. Aby nie dopuszczać do jej powstawania, należy zaprzestać palenia węglem, odpadami i drewnem na rzecz m.in. gazu płynnego. Na próżno szukać w nim generowania sadzy, a co za tym idzie - w żaden sposób nie przyczynia się on do powstawania smogu.

Gaz płynny - porównanie z innymi źródłami energii biorąc pod uwagę aspekt ekologii

Jak gaz płynny wypada na tle innych źródeł energii? Można z powodzeniem powiedzieć, że znacząco się wyróżnia. Mowa zarówno o aspekcie ekologicznym, jak również o czystości spalania. W przeciwieństwie np. do węgla, który plasuje się w czołówce surowców najbardziej zanieczyszczających środowisko, jest niemalże bezemisyjny (uwzględniając m.in. tlenki siarki i pyły). Wspomniany węgiel generuje - śmiało można powiedzieć - ogromne ilości m.in. tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłów i dwutlenku węgla. Tymczasem emisja CO2 gazu płynnego jest nawet o połowę niższa.

 

Jak wiadomo, nie można mówić o gazie płynnym jak o odnawialnym źródle energii, jednakże w porównaniu do drewna, jego spalanie jest zdecydowanie bardziej efektywne i czystsze. Dzieje się tak zwłaszcza, kiedy korzystamy z nowoczesnych kotłów.

 

Kiedy zestawimy gaz płynny z gazem ziemnym, wysuwa się na pierwszy plan infrastruktura przesyłowa - a dokładniej - bardziej rozbudowana dla ziemnego. Jeśli chodzi o skład chemiczny, jest on bowiem podobny. Kiedy więc bierzemy pod uwagę regiony, w których dostęp do sieci gazowej jest mocno ograniczony, wówczas postawienie na płynny będzie znacznie bardziej ekologicznym i zarazem praktycznym rozwiązaniem.

Ogrzewanie domu gazem płynnym - największe zalety

Gaz płynny coraz częściej wykorzystywany jest jako źródło ogrzewania domów jednorodzinnych, ale nie tylko. Jego cenne właściwości wykorzystuje się również w budownictwie wielorodzinnym. Postawienie na LPG do ogrzewania domu to przede wszystkim dbałość o ekologię. Podczas jego spalania wydziela się mniej substancji toksycznych w porównaniu zwłaszcza do paliw kopalnych. Dzięki temu przyczyniamy się do walki z globalnym ociepleniem, jak również ze smogiem.

 

Bardzo istotne jest również to, że instalacja zbiorników na gaz nie jest skomplikowana. Ponadto nie jest konieczne wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia dedykowanego składowaniu paliwa. Należy jednak pamiętać o tym, że instalacja jest w pełni bezpieczna, o ile zostanie przeprowadzona zgodnie ze sztuką i zasadami bezpieczeństwa.

 

Kolejnym atutem ogrzewania domu gazem płynnym jest bezobsługowy charakter systemu. Nie trzeba przejmować się m.in. usuwaniem sadzy czy innych produktów ubocznych procesu spalania. Ponadto nie ma konieczności również dorzucania paliwa w trakcie działania instalacji grzewczej czy też regulacji kotłów.

 

Wielu inwestorów decyduje się na montaż ogrzewania gazem płynnym ze względu na uniwersalność jego zastosowania. Można z jego pomocą zasilać nie tylko kotły centralnego ogrzewania, ale także m.in. podgrzewacze wody czy kuchenki.

W czym możemy Ci pomóc?

Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Aby umożliwić wysłanie wiadomości, wypełnij wskazane pola.
Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą niebawem.
Imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Kod pocztowy (XX-XXX)
Napisz czego szukasz
Full Close

Podaj temat: