Gaz LPG nieustannie zyskuje na popularności - zarówno wśród prywatnych inwestorów, jak i przedsiębiorców. Wpływa na to wiele czynników - nie tylko ekonomicznych. W grę wchodzi również coraz większa świadomość proekologiczna w naszym społeczeństwie, a także chęć postawienia na bardziej wydajne źródła energii. Gaz płynny może być alternatywą dla tradycyjnych paliw takich jak np. węgiel, pellet czy ekogroszek. Jak wypada na ich tle? Sprawdź!
Gaz płynny LPG - poznaj jego zalety i wady
Gaz LPG (z ang. Liquefied Petroleum Gas) to inaczej skroplony gaz płynny. Jego skład chemiczny jest bardzo zbliżony do gazu ziemnego, jednak jego największą zaletą jest to, że przechodzi w stan płynny w odpowiednich warunkach. W praktyce mowa o niskim ciśnieniu i stałej temperaturze. Można więc go wygodnie magazynować i transportować - nawet na dużych odległościach.
Gaz płynny wyróżnia się wysoką wygodą użytkowania. Przede wszystkim warto docenić to, że zapewnia w pełni bezobsługowy system ogrzewania. Ponadto można wykorzystywać go w wielu celach - nie tylko do zasilania instalacji c.o. ale również podgrzewania wody czy gotowania. Kocioł zasilany gazem ponadto nie wymaga wygospodarowania dodatkowej kotłowni. Pewnym minusem jest stosunkowo wysoki koszt jego zakupu i montażu, jednak możesz z powodzeniem potraktować go jako inwestycję długoterminową. Nie bez znaczenia jest to, że regularnie oferujemy promocję na nasze usługi serwisowe oraz instalacyjne. Stawiając na usługi AmeriGas otrzymujesz gwarancję stałej niskiej ceny - nawet na okres dwóch lat. Po tym czasie możesz liczyć na stałą cenę, która ulega zmianie co 12 miesięcy. Nie bez znaczenia jest również wygodny system płatności - rozliczenia za zużycie według wartości otrzymanych podczas odczytu licznika.
Gaz LPG to znakomita propozycja dla Ciebie, jeśli chcesz korzystać z ekologicznego źródła energii dla domu. Wyróżnia się niską emisją tlenu węgla (CO - czad). Do tego dochodzi blisko zerowa emisja płynów zawieszonych. Nie ma także mowy o związkach siarki czy benzopirenie, które zaliczane są do substancji rakotwórczych. Dokładasz więc swoją cegiełkę do ochrony środowiska naturalnego i zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.
Gaz LPG a pellet
Jak wypada pellet na tle gazu płynnego? W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że w przypadku tego paliwa musisz wygospodarować dedykowane miejsce na kotłownię i magazynowanie. Ponadto koszty zakupu oraz instalacji kotła na pellet nie są najniższe - zwłaszcza jeśli chcesz postawić na model z zaawansowaną, nowoczesną automatyką. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że pellet pelletowi nierówny. Ten wysokiej jakości, o odpowiedniej kaloryczności, jest dość kosztowny. Do tego dochodzi również duże zużycie tego paliwa opałowego - musisz liczyć się z koniecznością zakupu kilku ton w sezonie. W przeciwieństwie do gazu LPG, dostawa pelletu wymaga jednorazowej płatności, co może stanowić duże obciążenie dla Twojego domowego budżetu.
Pellet, podobnie jak gaz płynny, znakomicie nadaje się do ogrzewania domu i podgrzewania domu, a do tego nie brudzi. Weź pod uwagę jednak to, że utrzymanie stałej temperatury w kotle wymaga jego regularnej obsługi. Nie dość, że trzeba pamiętać o dosypywaniu opału, to w dodatku trzeba dbać o czystość kotła.
Podczas spalania pelletu co prawda dochodzi do niskiej emisji dwutlenku węgla, ale jednocześnie generuje on duże ilości tlenku węgla i pyłów zawieszonych. Musisz również przygotować się na konieczność utylizacji popiołu.
LPG vs. olej opałowy
Czy warto postawić na olej opałowy jako źródło energii dla domu? Zdania są podzielone. Zacznijmy od kosztów montażu i zakupu kotła - są one stosunkowo wysokie. Ponadto olej wymaga kotłowni, a także odpowiedniego miejsca do przechowywania.
Zakup oleju opałowego także może być dużym obciążeniem dla Twojego portfela. Ponadto sam kocioł wymaga regularnych przeglądów technicznych. Należy go często czyścić i poddawać serwisowaniu, co podwyższa koszty jego codziennej eksploatacji. Podobnie jak w przypadku pelletu, zakup oleju opałowego to jednorazowa płatność. Za dostawę gazu LPG możesz rozliczać się cyklicznie, na podstawie zużytych ilości.
Olej opałowy dobrze sprawdza się do podgrzewania wody. Nie brudzi, ale wymaga magazynowania w osobnym pomieszczeniu, w odpowiednich warunkach. Spalanie oleju opałowego wiąże się ze stosunkowo wysoką emisją nie tylko CO2, ale też tlenku azotu (NO). Nie bez znaczenia pozostaje również to, że nie jest to paliwo odnawialne.
Jak ekogroszek wypada w stosunku do gazu LPG?
Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego, które jest produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego. Pamiętaj jednak o tym, że nie zawsze wyróżnia się on wysoką kalorycznością - zwłaszcza jeśli pochodzi z niesprawdzonych źródeł. Jego koszty zakupu również mogą spędzać sen z powiek, szczególnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
Ponadto musisz przygotować się na wysokie koszty zakupu kotła retortowego. Powinien on znajdować się w dedykowanej kotłowni. Opał natomiast musi być przechowywany we właściwych warunkach - w przeciwnym razie traci swoje właściwości - głównie wydajność.
Warto wiedzieć, że kotły na ekogroszek mają to do siebie, że dość często ulegają awariom. Przyczynia się to do większych kosztów eksploatacyjnych.
Ekogroszek można wykorzystać do ogrzewania wody, co jest na plus. Na jego niekorzyść działa natomiast generowanie brudu i pyłu w kotłowni. Sam kocioł należy regularnie czyścić, aby przedłużyć jego żywotność i utrzymać optymalną efektywność pracy.
Pompa ciepła - plusy i minusy
A może zamiast gazu LPG pompa ciepła? To popularne rozwiązanie, głównie z uwagi na bardzo niskie koszty ogrzewania. Zwróćmy też uwagę na to, że płatności odbywają się cyklicznie, na podstawie odczytów licznika prądu.
Montaż pompy ciepła jest jednak dość kosztowny. Co ważne, nie zawsze możliwe jest zastosowanie pompy gruntowej - ta wymaga dużej działki. Podobnie jak zbiornik na gaz LPG, zapewnia bezobsługowy system ogrzewania. Do tego jest to rozwiązanie ekologiczne - nie dochodzi do emisji toksycznych substancji i działa w oparciu o odnawialne źródła energii. Dużym minusem jest jednak to, że może zawodzić w bardzo niskich temperaturach.
W czym możemy Ci pomóc?
Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.
