background-image
background-image

0,5 miliona osób w Polsce pali śmieciami. Dlaczego tak się dzieje i jakie są alternatywy?

Problem z dostępem do gazu ziemnego oraz wysokie ceny węgla sprawiają, że coraz więcej osób w Polsce poszukuje skutecznych alternatyw dla ogrzewania gospodarstw domowych. Niestety najtańszą opcją, szczególnie dla biednych rodzin, jest palenie śmieci. Takie rozwiązanie jest nie tylko nielegalne, ale też szkodliwe dla atmosfery. Dlatego warto zastanowić się nad alternatywą, która będzie atrakcyjna kosztowo, a przy tym ekologiczna. AmeriGas oferuje zbiorniki na płynny LPG, które zdobywają coraz większą popularność wśród osób, które w swoim miejscu zamieszkania nie mają dostępu do gazu ziemnego.

Polacy palą śmieciami – statystyki

Z badania ankietowego PIE przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie gospodarstw domowych wynika, że 7% polskich gospodarstw domowych funkcjonujących w domach jednorodzinnych, pali śmieciami. Co więcej, aż 25 gospodarstw domowych zadeklarowało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy czasami korzystało z paliw złej jakości, takich jak miał węglowy czy biomasa. Z czego to wynika? Ankietowani najczęściej przyznają, że korzystają ze złej jakości paliw ze względu na wysokie koszty i trudny dostęp do węgla. Inni uważają, że brak dostępu do gazu ziemnego skłania ich do takich rozwiązań.

Kto w Polsce najczęściej pali śmieciami i dlaczego?

85% gospodarstw domowych palących śmieciami to gospodarstwa domowe funkcjonujące w domach jednorodzinnych zlokalizowanych na wsi lub w małych miastach (poniżej 20 tys. osób). W większości dotyczy to gospodarstw liczących 4 lub więcej domowników, korzystających z pieca na węgiel, biomasę lub drewno jako główne źródło ogrzewania. Według badań 94% badanych, którzy deklarują palenie śmieciami, nie ma dostępu do ciepłej wody z sieci, 91% do centralnego ogrzewania, a 64% do sieci gazowej. Bardzo często palenie śmieciami lub paliwem niskiej jakości uzasadnione jest warunkami termicznymi. Wiele gospodarstw, które wzięły udział w badaniu, dotyczyły budynków nieocieplonych, albo takich, które były niepoprawnie ocieplone. Prościej mówiąc, za palenie śmieciami często odpowiada brak dostępu do odpowiedniej sieci grzewczej. Powoduje to nie tylko niską temperaturę we wnętrzu budynku, ale też brak dostępu do ciepłej wody. Chcąc ogrzać domy i zagrzać wodę niskimi kosztami, pali się śmieci.

Palenie śmieciami – jak można temu zaradzić?

Niektórzy ludzie decydują się na palenie śmieciami z przyzwyczajenia, tłumacząc się, że nie mają co zrobić z odpadami. Takie zachowanie jest błędne, jednak trudno oskarżać o złe zachowanie domowników, którzy robią tak, ponieważ jest im zimno i chcą ogrzać budynek, a nie mają dostępu do zdrowszych alternatyw. Zamiast karać takie osoby za palenie śmieciami, lepszą opcją będzie edukacja, dotycząca szkodliwości takiego działania oraz zaproponowanie taniej a efektywnej opcji, która pozwoli skutecznie ogrzać budynek w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego.

Ogrzewanie domu gazem płynnym – wydajna alternatywa dla gospodarstw bez dostępu do gazu ziemnego

Doskonałym źródłem energii, które może stać się dobrą alternatywą dla gospodarstw bez dostępu do gazu ziemnego, jest ogrzewanie gazem płynnym. LPG płynne to paliwo, które pod wieloma względami przewyższa tradycyjne paliwa, a przy tym jest dostępne w przystępnej cenie, i co więcej, płacisz tylko za to, co zużyjesz. Chcąc korzystać z ogrzewania przy pomocy płynnego gazu, nie trzeba mieć dostępu do sieci, jednak konieczne jest wykonanie instalacji pod zbiornik LPG. Poniżej przedstawimy wskazówki, dotyczące stworzenia takiej instalacji i doboru odpowiedniego zbiornika.

background-image

Instalacja zbiornika LPG – jakie formalności trzeba spełnić?

Z gazu płynnego można korzystać, nawet gdy nie ma dostępu do sieci gazowej, ale wciąż trzeba wykonać instalację zbiornikową, która wymaga stworzenia projektu i uzyskania pozwolenia na budowę. Dla wielu osób, szczególnie mieszkających na wsi, załatwienie formalności pod instalację zbiornika LPG jest zbyt trudne do samodzielnego zrealizowania. Na szczęście marka AmeriGas nie tylko dostarcza swoim klientom wysokiej jakości zbiorniki z płynnym LPG, ale również pomaga w wykonaniu projektu i zajmie się montażem oraz dokonaniem przyłącza gazu. Resztę formalności klient musi załatwić sam, jednak pracownicy firmy doradzą, jak to zrobić najszybciej.

Dlaczego ogrzewanie gazem płynnym to dobry pomysł?

Ogrzewanie gazem płynnym wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak: ● płynny LPG to paliwo ekologiczne;

  • gaz płynny wyróżnia się prawie 3 razy większą wartością opałową, niż gaz ziemny;
  • spalanie gazu płynnego nie powoduje wytwarzania szkodliwych substancji;
  • propan nie powoduje osadzania się brudu i sadzy, nie wydziela też nieprzyjemnego zapachu;
  • jeden zbiornik płynnego LPG może zasilić kocioł do podgrzewania powierzchni użytkowej i podgrzewania wody.

Jaki zbiornik LPG wybrać?

Decydując się na instalację zbiornika LPG, mamy do wyboru dwa rodzaje zbiorników:

  • podziemny;
  • naziemny.

 

Ten pierwszy wiąże się z większą estetyką, jednak wymaga bardziej skomplikowanego sposobu montażu, ponieważ zbiornik utwierdzamy jest w gruncie. Zbiorniki naziemne stawiane są na gruncie, co wiąże się ze znacznie łatwiejszym dostępem w razie napełniania lub konserwacji produktu. Jeżeli boisz się dużych kosztów zakupu zbiornika LPG, firma AmeriGas oferuje Ci możliwość dzierżawy takiego urządzenia. Marka dba o to, aby każdy zbiornik zawierał zamówioną ilość gazu, a w przypadku awarii lub konieczności napełnienia zbiornika, zgrana ekipa przyjeżdża na miejsce i wykonuje swoją pracę. Jak widzisz, instalacja gazowa na płynny LPG wcale nie musi wiązać się z bardzo wysokimi kosztami, a przy tym zapewnia Ci dostęp do efektywnego i ekologicznego paliwa.

 

Według statystyk ludzie w Polsce często palą śmieciami, jednak nie dlatego, że taki jest ich wybór, ale dlatego, że po prostu nie widzą lepszej alternatywy. Ogrzewanie płynnym LPG to dobra okazja na to, aby zastosować legalne i ekologiczne środki, które zapewnią wydajne ogrzewanie całego budynku i wody użytkowej.

 

W czym możemy Ci pomóc?

Masz pytania? Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami telefonicznie.

Aby umożliwić wysłanie wiadomości, wypełnij wskazane pola.
Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą niebawem.
Imię i nazwisko
Numer telefonu
Adres e-mail
Kod pocztowy (XX-XXX)
Napisz czego szukasz
Full Close

Podaj temat:

Zobacz pozostałe artykuły:WRÓĆ DO AKTUALNOŚCIPrzeczytaj jak zaoszczędzić na ogrzewaniu:PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU